jQuery för nybörjare
Antingen är det för att jag börjar bli en sur gammal gubbe eller så är jag bara teknikfientlig i största allmänhet. Oavsett vilket så har jag precis börjat sätta mig in i jQuery.
Jag följer videoguiderna @ In the Woods och om du inte känner för att kolla på avsnitt ett och två, kan du hämta hem lite ”jQuery-kod” här:
- jquery-appendto.htm
- jquery-css-selectors.htm
- jquery-fadein.htm
- jquery-fadeout.htm
- jquery-hide.htm
- jquery-show.htm
- jquery-slidedown.htm
- jquery-slideup.htm
Implementera jQuery från Google AJAX Library
Besök Andreas Karman som skriver om för- och nackdelar med extern hantering av javascript.
Tagg(ar): appendto, css selectors, fadein, fadeout, hide, jquery, show, slidedown, slideup










11 juni, 2009 @ 09:29
Välkommen till klubben! Själv tycker jag jQuerys egna doc är ypperlig och enligt mig en stor del i att jQuery blivit så stort.
11 juni, 2009 @ 23:45
Jag har börjat med video-guide men antar att jag kommer dyka ner i dokumentationen vad det lider. Får hoppas att den är lika föredömlig som WP Codex.
11 juli, 2009 @ 00:32
[...] del besökare till min blogg efter googlesökningar på ”jquery”. Men mitt enda inlägg om jquery suger sannolikt i jämförelse med vad du har att komma [...]
11 september, 2009 @ 02:42
[...] så kikade jag på mitt gamla inlägg om jQuery och testade slideDown. Det fungerade direkt men det blev lite grötigt med en stängningslänk [...]