Bra jobbat NA och lycka till

29 januari, 2009 | mikrobloggande

Jag ser på NA:s etta just nu att de skrivit en artikel om Spotify och länkat en av sina bloggare. Det finns kanske ändå hopp för tidningen som jag sågade relativt hårt tidigare. Spotify är för övrigt ett ämne som avhandlats tidigare på NA, när eleverna på John Bauergymnasiet protesterade mot att musiktjänsten blockerades.

Nu vill jag se NA representerat på mikrobloggarna, precis som tidningen Dagen är tillsammans med flera andra representanter för PR-byråer, webbyårer, tidningar, politiska partier med flera redan är.

En ökad synlighet utanför den egna borgen (bildligt talat) är högst relevant, särskilt med tanke på Tidningsutgivarnas ordförande Tomas Brunegård idag bloggade för första gången (@ SSBD). Därför känns det som internbloggarna inte räcker till, det är nämligen inte alla som är intresserade av vad ÖSK ägnar sig åt i omklädningsrummet.

Om det är okunskap som hindrar större aktörer från att begagna den tekniska fronten rekommenderar jag läsning av följande:

  • Facebook
  • del.icio.us
  • Pusha
  • Bloggy
  • TwitThis
  • Google
  • Live
  • Maila artikeln!
  • Skriv ut artikeln!

Tagg(ar): , , , , ,

En kommentar till “Bra jobbat NA och lycka till”

  1. Nerikes Allehanda förnyar sin webbplats | Björn Sennbrink:

    [...] viktigt mål med Nya NA är att läsarna ska ges större utrymme, något som jag efterlyst tidigare. Idag går det att dela innehållet via t.ex. Facebook och skicka in bilder till ett kollektivt [...]

Skriv en kommentar