Imorgon inleds en konferens i Nairobi där bl.a. frågan om fiberoptiska nätverk i stor skala kommer att adresseras. Bland talarna på East African Fibre Summit finns svensken Anders Comstedt.
Östra afrika ”fick” nyligen bredband när SEACOM-kabeln drogs in till land. Nästa år kommer ännu en kabel att kopplas in och därmed ökar möjligheterna för Afrika när de får tillgång till höghastighetsinternet.
En sak som ofta kommer upp när det talas om bredband i Afrika, är det faktum att så få människor faktiskt använder internet (sett till den totala befolkningsmängden). Även om du skulle ha råd med en dator skulle du förmodligen bli ruinerad med dagens kostnader för internetuppkoppling.
Så för att öka användningen måste priserna ner men för att priserna ska gå ner krävs ett stort steg mot omfattande investeringar i infrastruktur. Här i Sverige finns det fortfarande stora delar av landet som inte har tillgång till fiber, även om DSL finns på de flesta håll.
Afrika saknar ett väl utbyggt landtelefonnät, de har istället satsat på mobila nät. Mobila tjänster såsom ”mobile banking” är stort på sina håll och det finns ett par andra intressanta projekt som drar nytta av att befolkningen har mobiltelefoner.
Utöver nedläggning av fiber kommer det även att krävas utbildningsinsatser där ländernas tekniker måste lära sig bredbandstekniken, lokala företag måste ta till sig av den nya tekniken och det måste till ökad politisk medvetenhet innan fibernäten sträcker sig lika långt som mobiltelefonmasternas sändare når. Lägg där till det ännu större problemet med elförsörjningen.